TÜRKÇE ENGLISH

SEMİ SENTETİK KESME SIVISI (CNC)

Semi Sentetik Kesme Sıvısı (CNC)

Her türlü metalin bütün talaş kaldırma işlemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış, suyla karışabilen, emülsiyonlanabilir yarı sentetik biostabil soğutma sıvısıdır.

Kullanım Yerleri

Döküm, çelik ve alüminyum malzemelerin kaba ve hassas işlemesinde kullanılan, tek ve çok kafalı otomatik veya CNC tezgahlarında, suyla karışabilen EP (Aşırı Basınç) katıklı genel amaçlı yarı sentetik soğutma sıvısıdır. Yüksek yıkama etkisi ve düşük köpürme özelliğinden dolayı taşlama işlemleri için de uygundur.

Kullanım Şekli

 5-20 dH (Alman Sertliği) arasındaki tipte emülsiyon stabilitesi düzgün sağlanacağından bu aralıktaki su tercih edilmelidir. Eklenecek olan Bor Yağı, bakteri içermeyen, çok yumuşak ya da çok sert suyla karıştırılmaması önerilir. En iyi sonucu alabilmek için emin olduğunuz %95 su ile üzerine yavaş yavaş karıştırmak sureti ile min % 5 semi sentetik kesme yağı dökülerek hazırlanır. Refraktometre katsayısına göre tank içindeki ölçümü min %5 semi sentetik kesme yağı seviyesinin altına düşürülmemesi gerekmektedir. Hiçbir zaman yağın üstüne su ilavesi yapılmaz. Farklı tipte ürün sistemde varsa, sistemde hemen müdahale edilmemiş yağ kaçağı varsa, çapak ve köpük oluşumu ile birlikte uzun süre sistem çalıştırılmamışsa ve sıvı rengi kirli görünümdeki hali almışsa sistemdeki mevcut kesme sıvısı tamamen değiştirilip, sistem temizleyicilerle sirküle edilip yeni emülsiyon hazırlanarak sisteme eklenmelidir. Değiştirme aralıkları operatörler tarafından işlem çeşidi, zorluğu, çapak yoğunluğu, yağ kaçakları, sistem temizliği vs. gibi etkenlere dikkat ederek optimum seviyede belirlenmelidir. Normal talaşlı imalatta % 5-10 oranları arasında kullanılırken daha hafif işlemler ve taşlama işlemleri için ise % 4-6 oranları arasında kullanım oranı önerilir.

Özellikleri ve Faydaları 

Cilde Zarar Vermeyen Özellik Nitrit, nitrat, ikincil aminler, hidrokarbonlar gibi zararlı kimyasallar ihtiva etmezler (TRGS 611 'e uygundur). Cilde zarar vermez.
Stabil Emülsiyon Oluşturma Özelliği  Semi Sentetik yapısıyla suda her oranda kolayca karışır, sert sulardan etkilenmez. Emülsiyon kararlılığı yüksektir.
Makine Uç Ömürlerini Uzatma Özelliği  Döküm talaşlı imalatında, grafiti çökertmeden bünyesinde tuttuğundan gri renk alır. Emülsiyon içinde dolanan grafit ekstra kayganlık ve bağlayıcılık sağlayarak uç ömürlerine önemli ölçüde pozitif katkı sağlar. 
Mükemmel Soğutma Özelliği Suyla oluşturduğu stabil emülsiyonla, soğutma görevini mükemmel yapar. 
Yüksek İşleme Performansı  İçeriğindeki katık sistemi sayesinde yüksek hassasiyette işleme performansı sağlar. 
Uzun Kullanım Ömrü  Semi Sentetik yapısıyla kullanım ömrü, etkinliği konvansiyonel yağlara göre yüksektir.
Yüksek Pas ve Korozyon Koruması  Yüksek pH kararlılığı sayesinde pasa karşı sert sularda bile mükemmel koruma sağlar. Boyaya zarar vermez. 
Bio-Dayanıklılık Özelliği  Kullanımda yüksek süreklilik gösterme özelliklerine sahip emülsiyonların, paslanmaya karşı etkin bir koruma gücü ve mükemmel bir bio-dayanıklılığın oluşumuna olanak tanımaktadır. 

 

Teknik Özellikleri

GÖRÜNÜŞ GÖZLE Sarımtırak, Koyu Amber Renginde
YOĞUNLUK 15 °C, GR/ML  ASTM D 4052  0,9294
VİSKOZİTE 40 °C, CST  ASTM D 445  35,4
ALEVLENME NOKTASI, °C ASTM D 92  215 
AKMA NOKTASI, °C  ASTM D 97  -18 
REFRAKTOMETRE FAKTÖRÜ  - 1,2 
%5’LİK pH DEĞERİ  ASTM D 1287  8,7

* Yukarıdaki veriler tipik değerler olup üretimden üretime değişebilir.

 OCAK 2018 REV03

 

HAKKIMIZDA

1989 yılında kurulan Koçak Petrol Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. bulunduğu coğrafyanın önde gelen madeni yağ ve gres üreticileri arasında gösterilmektedir. Otomotivden endüstriye, havacılıktan denizciliğe, tekstilden savunma sanayine kadar 300 adetten fazla ürüne, 700’den fazla ambalaj çeşidine sahiptir. Gebze’de 4 bin 500 metrekaresi kapalı toplam 12.500 metrekare alan üzerine kurulu Madeni yağ Gres ve Harmanlama Dolum Tesisi ile OHSAS 18001, ISO 9001, ISO 14001 standartlarına uygun olarak üretim gerçekleştirmektedir. Firmanın madeni yağ kapasitesi günde 1 sarj ve 8 saat çalışma esası alındığında; 40.504 MT / yıl, gres kapasitesi ise 6.480 MT/yıldır, Antifriz 7.793 MT/yıldır. 4 kıtada Rafinol, Speedol, Ranuna ve F6 markalı ürünleriyle varlığını sürdüren Koçak Petrol, ABD başta olmak üzere 40 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

İLETİŞİM

Adres :
Koçak Petrol Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti.
Pelitli Mahallesi, 4434 Sok. No:43 41400 Gebze / Kocaeli
Tel: +90 (262) 751 36 72
Fax: +90 (262) 751 36 78
speedol@speedol.com.tr 

Google HARİTA

E-BÜLTEN

Bilgilendirmelerimizi almak, haber ve yeniliklerimizden haberdar olmak için lütfen e-bültenimize üye olunuz.