TÜRKÇE ENGLISH

BALAST FİLM

Balast Film

Speedol Ar-Ge Laboratuvarı’nda yapılan araştırmalar sonucu geliştirilen Speedol Balast Film, metal yüzeylerin paslanmasını etkin bir biçimde kontrol etmek için tasarlanmış kompleks likit bir üründür. Özellikle gemilerin balast tanklarının tuz ve nemin sebep olduğu pas ve korozyona karşı korunması için tasarlanmıştır. Speedol Balast Film ile balast tankları için ilk kez ülkemizde üretim gerçekleştirilmiş oldu.

Kullanım Yerleri

Speedol Balast Film, metal yüzeylerin paslanmasını önlemek üzere tasarlanmış üstün performanslı bir ürün olduğundan korozyona karşı koruma gerektiren tüm alanlarda kullanılabilir.

Denizcilikte:

Denizcilikte gemi, tekne vb. deniz araçlarında denge sağlama balast tanklarla gerçekleştirilir. Gemilerin mühendislik açısından uygun görülen kısımlarına inşa edilen balast tankları içerisine su alındığında geminin belirli bir ağırlığa ulaşmasını sağlayarak deniz yüzeyinde belirli bir denge içinde kalmasını sağlar. Yük taşıma durumunda su boşaltılarak denge korunur.

Benzer bir uygulama denizaltılarda da vardır. Denizaltılarını daldırmak için balast tankları su ile doldurulur. Yüzeyde kalması istendiğinde su boşaltılır. Balast tanklarının pasa ve korozyona karşı korunması önemlidir Balast tanklarının korunmasında sıvı balast film püskürtme veya fırça yoluyla metal yüzey üzerine kaplanır. Özel kompleks likit yapısı sayesinde metal yüzeyinde en derin bölgelere kadar ulaşır ve pas oluşumuna neden olan ortam ile metal yüzeyi arasına yerleşerek paslanmaya karşı uzun süreli koruma sağlar.

Optimum performansı sağlamak için 300-400 mikron kalınlıkta sıvama/ fırça ile sürme yöntemi ile 1m² lik alan için 0,5 kg Speedol Balast Film ürünü kullanımı tavsiye edilir.

Otomotiv Endüstrisinde:

Korozyona karşı koruma gerektiren tüm mekanik aksamlar, fren pedalları, el freni ve kilometre teli, kaput ve bagaj mekanizması, kapı menteşeleri ve kilitleri, pencere kol ve mekanizması, koltuk rayları, el aletleri, kapı içlerinin korunması ve akü kutup başlarının korozyona karşı korunmasında kullanılır.

Endüstriyel Uygulamalarda:

El aletleri, yedek parça korunması, işlem görmüş yüzeyler, konveyör rulman ve yatakları, kapı, pencere menteşe ve rayları, valfler, açık kaynaklar, boru hatları, makaralar, açıkta çalışan dişliler, çelik halatlar, birbiri üzerinde kayan koaksiyel parçalarda kullanılır.

İnşaat Sektöründe:

Seyyar ve kule vinçler, halatlar, açıkta çalışan dişliler çelik gövdeleri, kontrol mekanizmaları, makaralar ve el ölçü aletlerinde kullanılır.

Tarım Araçlarında:

Sıvı gübre tankları, büyük depolama tankları, huniler, toplama tankları, konveyörler, yükleyiciler, ayırma makineleri gibi tarım araçlarında Balast Film tarım sulama pompalarında kullanıldığında korozyonu engeller. Sıvı gübre tanklarında gübreden gelen korozyonu engeller ve hareketli parçaların yağlanmasını sağlar, nemin etkilerinden korur. Küçük tankların yağlanması, tankın içine yaklaşık 1 L /m² Speedol Balast Film konulup yüzeylerde dolaştırılarak yağlandığından emin olduktan sonra artan kısım geri alınarak gerçekleştirilir. Bazı durumlarda aynı işlemin iki-üç kez tekrarlanması gerekebilir.

Özellikleri ve Faydaları

Uzun Süre

Korozyon Dayanımı
Bakım Aralığı

Speedol Balast Film, korozyona karşı uzun süreli koruma sağlayarak ekonomik olarak katma değer yaratır. Bakım aralığını kısaltır. 

Üstün Film Tabakası İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kalıcı ve kırılmayan bir film oluşturur.
Çevre Dostu Solvent içermeyen ve toksik olmayan içeriğiyle çevre korunmasında problem yaratmaz.
Yüzeye Uygulama Kolaylığı Akışkanlığı ayarlanabildiği için , püskürtme işlemiyle her özel pompa sisteminde kullanılabilir. Sürülerek de kullanımı mümkündür.

Teknik Özellikleri

KOROZYON DAYANIMI TESTİ ASTM B-117 
%5 TUZLU SU , GÜN ,SAAT 52 , 1248

 

ŞUBAT 2019 REV03

 

HAKKIMIZDA

1989 yılında kurulan Koçak Petrol Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. bulunduğu coğrafyanın önde gelen madeni yağ ve gres üreticileri arasında gösterilmektedir. Otomotivden endüstriye, havacılıktan denizciliğe, tekstilden savunma sanayine kadar 300 adetten fazla ürüne, 700’den fazla ambalaj çeşidine sahiptir. Gebze’de 4 bin 500 metrekaresi kapalı toplam 12.500 metrekare alan üzerine kurulu Madeni yağ Gres ve Harmanlama Dolum Tesisi ile ISO 45001, ISO 9001, ISO 14001 standartlarına uygun olarak üretim gerçekleştirmektedir. Firmanın madeni yağ kapasitesi günde 1 sarj ve 8 saat çalışma esası alındığında; 40.504 MT / yıl, gres kapasitesi ise 6.480 MT/yıldır, Antifriz 7.793 MT/yıldır. 4 kıtada Rafinol, Speedol, Ranuna ve F6 markalı ürünleriyle varlığını sürdüren Koçak Petrol, ABD başta olmak üzere 40 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

İLETİŞİM

Adres :
Koçak Petrol Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti.
Pelitli Mahallesi, 4434 Sok. No:43 41400 Gebze / Kocaeli
Tel: +90 (262) 751 36 72
Fax:+90 (262) 751 36 78
speedol@speedol.com.tr 

Google HARİTA

E-BÜLTEN

Bilgilendirmelerimizi almak, haber ve yeniliklerimizden haberdar olmak için lütfen e-bültenimize üye olunuz.